Altered viewscapes: Raising awareness through creative practice in the urban cultural heritage of Istanbul | Intellect Skip to content
1981
Volume 11, Issue 1
  • ISSN: 1743-5234
  • E-ISSN: 2040-090X

Abstract

Abstract

Once the capital of the Byzantines and the Ottomans, and now the commercial and cultural hub of Turkey, Istanbul is a city that struggles with the legacy of its past and the demands of the present. The Altered Viewscapes of Istanbul, an art project carried out by university undergraduates,  was developed to cultivate awareness of the urban cultural heritage of Istanbul. The project enabled students to evaluate their relationships to selected cultural heritage sites of the city and asked them to consider how this heritage could foster creative forms of civic participation. The students were asked to reflect on the aesthetic experience of viewing the historic peninsula of Istanbul and particularly, Eminönü, one of the city’s oldest districts. Students drew connections between the creative process and active spectatorship of the viewscape while considering how social, political and economic factors shape public space and the urban environment.

Bir zamanlar Bizans ve Osmanlilar’in başkenti, günümüzde ise Türkiye’nin ticaret ve kültür merkezi olan İstanbul, geçmişin mirasi ile günümüzün talepleri arasina sikişmiştir. İstanbul’un Değiştirilen Şehir Manzarasi, Şehrin kentsel kültürel mirasi üzerine farkindalik yaratmak adina geliştirilmiş, üniversite öğrencileri tarafindan gerçekleştirilmiş bir sanat projesidir. Proje vesilesi ile öğrenciler, Şehrin seçilmiş kültürel miras mekanlari ile olan ilişkilerini değerlendirmiş, sanatsal bir sivil katilim ile bu mirasin nasil korunabileceği irdelenmiştir. Öğrencilerden özellikle İstanbul’un tarihi yarimadasini ve Eminönü’nü, ki Şehrin en eski bölgesidir, izlemenin estetik deneyimi üzerine paylaşimda bulunmalari istenmiştir. Öğrenciler, kamusal mekanin ve kentsel çevrenin Şekillendirilmesinde, yaratici uygulamalar, manzaranin etkin biçimde gözlemlenmesi ve sivil farkindalik ile sosyal, politik ve ekonomik boyutlar arasinda bağlantilar kurmuşlardir.

Loading

Article metrics loading...

/content/journals/10.1386/eta.11.1.21_1
2015-03-01
2024-04-17
Loading full text...

Full text loading...

http://instance.metastore.ingenta.com/content/journals/10.1386/eta.11.1.21_1
Loading
This is a required field
Please enter a valid email address
Approval was a success
Invalid data
An error occurred
Approval was partially successful, following selected items could not be processed due to error